Vad behöver vi kunna..?

I torsdags träffades Hundgruppen igen för träning och då passade jag förstås på att testa den här nya idén. Det är bl.a den här gruppen som fått mig att tänka om kring träning och prestation: de här hundägarna är nämligen inte alls intresserade av att prestera på prov.
Däremot vill de gärna utvecklas i sin träning och också gärna träna tillsammans med andra.
Jag började med att prata om de 8 olika grundmomenten och sedan fick de till uppgift att fundera på vad just deras hund behöver kunna. Många bra idéer kom upp, som exempelvis att kunna ”Gå bakom” under Fot. Matten förklarade det med att hunden måste kunna gå bakom barnvagnen vid ex möten – något inte jag tänkt på.
Under Stå kom ett lite annat förslag upp: kunna stå stilla medan matten tar på sig skidorna.

Det kändes så bra att hundägarna själva fått tänka vad de behövde. Vi följde alltså ingen färdig manual, även om ju inte det är fel i sig. Men man ska inte börja där, för då begränsas kreativiteten direkt.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *