Nya vägar

Nu när ekonomin blir kärvare för alla, kommer det säkert påverka även oss som gillar hundar. Under goda ekonomiska tider har vi kunnat köpa dyra hundar, rest långa vägar för att gå kurs och anmält oss till prov utan att tänka på bilkostnaderna.
Så har jag själv kunnat leva under många år.
Men nu, då pengarna knappt räcker till det nödvändiga,
vad händer då, när man måste begränsa sig som hundägare?

Ja, vi får hitta nya vägar att utöva vår hobby:
* hundarna kanske inte kan kosta kring 25 – 30000 kr
* maten de får, får kanske vara av budgettyp
* utrustningen till dem får vara secondhand
* och träning och prov får ske lokalt.
Just det sista om träning och prov, sker ju redan nu i form av Onlineutmaningar i bl.a rally och trix. Rallyprov online gillar jag själv, men det är lite svårt att genomföra vintertid om man bor här uppe. Trix kan man däremot träna överallt och med minimalt med utrustning.
Har du inte testat Trix, så kolla in den här sidan: https://shtk.se/. Det är en relativt nystartat grupp för svenska ”trixare” (som de kallar sig själva). Det finns flera liknande grupper i både USA och Storbritanien och nu finns det alltså en även i Sverige.
Själv tränar jag mycket Trix nu och har fått ändra uppfattning om det: det är inte alls så lätt som man kan tro. Och det finns även olika onlineprov, för oss som gillar att testa våra färdigheter.
Jag kommer ha en kurs i Trix i juni, så kontakta mig för mer info 🙂

 

 

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *